Środa, 24 Kwiecień 2024
imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Wyszukiwarka
Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Gminy

PROCEDURY POSTĘPOWANIA PODCZAS PORYWISTYCH WIATRÓW, WICHUR I BURZ

Wichura - wiatr wiejący z prędkością powyżej 75km/h. Może powodować uszkodzenia budynków, łamać i wyrywać drzewa.

Huragan - silny, porywisty wiatr wiejący z prędkością powyżej 120 km/h. Sieje spustoszenie, łamie i wyrywa drzewa, niszczy budynki. Powstaje w wyniku opadania chłodnych mas powietrza i zderzenia frontów atmosferycznych.

Burza – zjawisko atmosferyczne, podczas którego występują intensywne ulewne opady. Często połączone z wyładowaniami atmosferycznymi i silnym wiatrem.

Postępowanie przed wystąpieniem zagrożenia:

  • Zamknij wszystkie okna i drzwi, oceń stan okien, w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz.
  • Umocuj lub usuń z parapetów zewnętrznych, balkonów, tarasów, podwórek przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr.
  • Zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze – pozamykaj je w odpowiednio zabezpieczonych pomieszczeniach.
  • Przygotuj zastępcze oświetlenie, sprawdź działanie przenośnych odbiorników radiowych, latarek; przygotuj zapas baterii.
  • Sprawdź zawartość apteczki pierwszej pomocy.
  • Nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, szyldów, tablic reklamowych, rusztowań, stalowych konstrukcji, słupów, trakcji elektrycznych itp., awaria tych rzeczy może spowodować uszkodzenie pojazdu.
  • W miarę możliwości pozostań w domu/miejscu pracy – nie planuj spacerów, wypoczynku w parkach, alejach wysadzanych drzewami, itp.

Postępowanie podczas silnej wichury:

  • Nie wychodź na zewnątrz, jeśli nie jest to absolutnie konieczne; przebywaj w środkowych i dolnych partiach budynku z dala od okien i drzwi.
  • Wyłącz gaz i elektryczność
  • Unikaj używania otwartych źródeł ognia.

Silne, porywiste wiatry mają wpływ na nasze samopoczucie – szczególnie podatni są meteoropaci oraz osoby z dolegliwościami układu krążenia.

ü  Ostrzeżenie o nadejściu silnych, porywistych wiatrów jest ogłaszane w mediach z wyprzedzeniem około 12–24 godzin.

ü  Unikaj używania wind (istnieje ryzyko uwięzienia w przypadku zaniku zasilania).

ü  Słuchaj radia lokalnego w celu śledzenia komunikatów o zagrożeniu, sytuacji meteorologicznej, sposobach postępowania.

ü  Przebywając na zewnątrz nie przechodź blisko budynków, nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, drzewami, szyldami i tablicami reklamowymi, zwłaszcza tymi o dużej powierzchni, rusztowaniami itp.

ü  Podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeździe na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej drzewami lub budynkami.

ü  Pamiętaj, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwana przez człowieka jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr.

Postępowanie w czasie burzy:

Jeżeli burza spotka cię z dala od domu, znajdź bezpieczne schronienie i pozostań w nim do czasu jej ustania:

  • nie stój pod drzewami,
  • oddal się od wszelkich zbiorników i cieków wodnych, nie kąp się – wyjdź z wody (dotyczy to również łodzi) – pamiętaj, że woda jest doskonałym przewodnikiem elektryczności,
  • gdy burza zastanie cię w szczerym polu, przykucnij, ale nie siadaj na ziemi, a tym bardziej nie kładź się na niej – najbezpieczniej jest kucnąć ze złączonymi i podciągniętymi do siebie nogami, ponieważ po uderzeniu pioruna, w wyniku rozpływu ładunku w postaci prądów powierzchniowych może dojść do przepływu prądu między stopami (skutek powstania różnicy napięć, tzw. napięcia krokowego),
  • odejdź jak najdalej od metalowych urządzeń, a jeśli jesteś w posiadaniu metalowych przedmiotów pozbądź się ich, gdyż mogą one ściągać wyładowania elektryczne,
  • wyłącz telefon komórkowy,
  • jeśli jesteś w samochodzie nie wysiadaj z niego (samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna) – zatrzymaj samochód na poboczu i przeczekaj ulewę, unikaj zatrzymywania się pod drzewami, przewodami elektrycznymi, itp.

Grupy osób pozostające na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć w odległości do kilkudziesięciu metrów, tak by na wypadek porażenia część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Jeśli jesteś w domu:

  • unikaj korzystania z telefonów stacjonarnych przewodowych oraz urządzeń elektrycznych, przede wszystkim tych obsługiwanych ręcznie (np. suszarek do włosów, elektrycznych szczoteczek do zębów, elektrycznych maszynek do golenia) – korzystanie z tych urządzeń grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji,
  • sprzęt domowy, zwłaszcza elektronikę – RTV, komputery, itp. odłącz od sieci elektrycznej i innych instalacji przewodowych (np. instalacji antenowych, telekomunikacyjnych, sieci internetowych, TV kablowej itp.), co zapewni ochronę tych urządzeń przed wyładowaniami atmosferycznymi,
  • pozostań z dala od oszklonych okien, sufitów i drzwi,
    • przygotuj latarki oraz dodatkowe baterie.

Postępowanie po ustąpieniu zagrożenia:

  • Wykonaj zdjęcia zniszczeń, zarówno domu jak i jego wyposażenia – mogą być przydatne do uzyskania odszkodowania.
  • Unikaj leżących lub zwisających przewodów elektrycznych i natychmiast zgłaszaj takie przypadki do zakładu energetycznego, Straży Pożarnej, Policji lub pracownikom  Urzędu Gminy,  nie próbuj samodzielnie usuwać zwalonych na linie energetyczne drzew.
  • Jeśli czujesz zapach gazu albo słyszysz „syczący” odgłos sugerujący ulatnianie się gazu, otwórz okno, szybko opuść budynek, zamknij dopływ gazu głównym, zewnętrznym zaworem i powiadom Pogotowie Gazowe.
  • Jeśli widzisz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody, czujesz swąd spalonej instalacji, wyłącz elektryczność i gaz to wezwij służby techniczne.
  • Sprawdź, czy nie doszło do uszkodzenia instalacji wodociągowej lub ściekowej.

Telefony alarmowe:

112 – nr alarmowy

998 – Straż Pożarna

999 – Pogotowie Ratunkowe

997 – Policja

991 – Pogotowie Energetyczne

992 – Pogotowie Gazowe

 

Przydatne linki:

www.pogodynka.pl

https://www.operator.enea.pl/infoosieci/wylaczeniaiawarie

http://www.straz.gov.pl

www.gminagubin.pl

 

 

 

Gubin - Gmina Wiejska

Gubin - gmina wiejska położona w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim.

Licznik odwiedzin: 1479421
Gości online: 9

Kontakt

Telefon/Fax - 68 359 16 40
                        68 359 45 46
Telefon komórkowy - 605 573 767

e-mail: urzad@gminagubin.pl
www.gminagubin.pl

 epuap: /2031wkqqqo/skrytka

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Gubin
ul. Obrońców Pokoju 20
66-620 Gubin
Pn - Pt - godz. 7:30 - 15:30